RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 2 TAUHID DARJAH 2


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2


NAMA GURU
: Nur Nashuha Ahda binti Mohd Nasir
MATAPELAJARAN
: Tauhid Darjah 2
KELAS
: 2 Hanafi
TARIKH
: 5 Mac 2019
MASA
: 2.30 – 3.30 petang
BILANGAN MURID
: 22/22
TAJUK
: Sifat-sifat Yang Wajib Bagi Allah SWT:
1.4 Mukhalafatuhu Taala Lilhawadis
1.5 Qiamuhu Taala Binafsihi
1.6 Al-Wahdaniah
KEMAHIRAN
: Membaca, Mendengar, Berkomunikasi, Menjawab
KAEDAH
: Nyanyian, Syarahan dan Perbualan
PENGETAHUAN SEDIA ADA
: 1) Pelajar telah belajar Allah bersifat Al-Wujud, Al Qidam dan Al- Baqa’.
HASIL PEMBELAJARAN
: 1- Pelajar dapat menulis maksud ketiga-tiga sifat wajib bagi Allah yang telah dipelajari.
  2- Pelajar dapat menyebut maksud ketiga-tiga sifat wajib bagi Allah yang telah dipelajari.
KEMAHIRAN BERFIKIR
: Menganalisis, Membuat perkaitan, Menyoal
PENERAPAN NILAI
: Taat, Patuh, Khusyuk , Berdisiplin
BAHAN
: Video, LCD, Pembesar suara, Kad imbasan


MASA/ LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa
 “ بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
-Guru memberi salam dan bertanyakan khabar murid
-Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua pelajar mengaminkan
Nilai:
-Khusyuk
-Mengamalkan adab belajar
Set Induksi
(3 minit)
Tayangan video 20 Sifat Wajib bagi Allah.
 Guru akan mengemukakan soalan kepada pelajar.
-Guru mempamerkan video Tayangan video Upin & Ipin “Sifat 20 Allah” di LCD dan guru meminta perhatian pelajar-pelajar.
-Guru membuat persoalan
“Siapa tahu apa yang akan kita pelajari hari ini?”
Cadangan jawapan:
1-Sifat Wajib bagi Allah
2-Sifat-Sifat Allah
Nilai:
-Khusyuk
-Fokus
-Berdisiplin

BBM:
-Pembesar suara
-Komputer riba

Kemahiran Berfikir:
-Membuat perkaitan
-Menaakul

Strategi:
-Berpusatkan bahan (Media)
Langkah 1
(8 minit)
-Mengulangkaji pelajaran yang lepas dan menerangkan maksud Mukhalafatuhu Taala Lilhawadis, Qiamuhu Taala Binafsihi, Al-Wahdaniah.
1) “Mukhalafatuhu Taala Lilhawadis”- Bersalahan dengan yang baharu.
2) “Qiamuhu Taala Binafsihi” – Berdiri dengan sendiri.  
3) “Al- Wahdaniah’”- Allah Esa.
- Memberitahu hukum beriman dengan Sifat Wajib bagi Allah
-Guru mengulangkaji pelajaran lepas yang berkaitan 3 Sifat Wajib bagi Allah kemudian menyambung 3 lagi sifat Wajib bagi Allah
-Guru menerangkan 3 lagi Sifat Wajib bagi Allah.
-Guru menerangkan maksud Mukhalafatuhu Taala Lilhawadis, Qiamuhu Taala Binafsihi dan Al- Wahdaniah.
-Guru memberitahu kita wajib beriman bahawa Allah bersifat dengan sifat Mukhalafatuhu Taala Lilhawadis, Qiamuhu Taala Binafsihi dan Al-Wahdaniah.
Nilai:
-Khusyuk
-Fokus
-Patuh


Teknik:
-Syarahan
-Perbualan


Strategi:
-Berpusatkan guru
Langkah 2
( 6 minit)
-Penerangan tentang Allah tidak akan menyerupai sesuatu malahan berdiri sendiri dan Allah itu Maha Esa (satu).
-Membuat perbincangan Allah menjadikan manusia berlainan cap jari.
-Aktiviti “puzzle” antara perkara kecemasan dan pihak berkuasa yang perlu dihubungi menunjukkan manusia berbeza dengan Allah yang berdiri dengan sendiri.
-Memperdengarkan kesah zaman Nabi Muhammad dulu Arab Jahiliah mempunyai pelbagai Tuhan dan antara nama Tuhan mereka ialah ‘Latta’, ‘Uzza’, ‘Manata’.
-Guru menerangkan Allah bersalahan dengan yang baharu itu bermaksud Allah tidak akan menyerupai sesuatu pun dan tidak kita ketahui bagaimana rupa Allah.
-Guru juga memberikan perbezaan Allah dengan makhluk ialah seperti manusia diketahu rupanya dan manusia memiliki cap jari yang berbeza walaupun dilahirkan kembar.
-Guru mengeluarkan soalan “Tahukah kamu Allah itu berdiri dengan sendirinya?” Pertukaran waktu antara siang dan malam adalah bukti Allah SWT sentiasa mengurus Alam
- Guru membuat satu aktivit permainan puzzle
- Guru meminta 5 orang pelajar secara sukarela untuk ke hadapan
- Aktiviti permainan: (cantumkan jenis kecemasan dengan pihak berkuasa)
1- kebakaran : pihak bomba
2- kecurian : pihak polis
3- kemalangan : pihak hospital
4- banjir : pihak bomba
5- kematian : pihak hospital
Guru bercerita kisah zaman Nabi Muhammad dulu Arab Jahiliah mempunyai banyak Tuhan berbeza dengan Agama Islam kita Allah bersifat Al-Wahdaniah iaitu Esa (satu) dan tidak ada duanya.
Nilai:
-Berdisiplin
-Diam
-Khusyuk
-Taat

Teknik:
-Bercerita
-Dialog
-Perbincangan
-Permainan

Kemahiran Berfikir:
-Membuat perkaitan
-Menyoal
-Menganalisis

Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
(Interaksi Dua Hala)


BBM:
-Permainan “Puzzle” 
Langkah 3
(6 minit)
-Pengulangan pelajaran
-Maksud Allah bersifat dengan sifat “Mukhalafatuhu Taala Lilhawadis”, “Qiamuhu Taala Binafsihi”,“Al-Wahdaniah”
-Menyoal dua orang pelajar
-Kewajipan beriman bahawa Allah wajib bersifat dengan sifat “Mukhalafatuhu Taala Lilhawadis”, “Qiamuhu Taala Binafsihi”, “Al- Wahdaniah”.
-Perkaitan dengan kehidupan kini.
- Guru membuat pengulangan berkaitan makna
1) “Mukhalafatuhu Taala Lilhawadis”- Bersalahan dengan yang baharu.
2) “Qiamuhu Taala Binafsihi” – Berdiri dengan sendiri.  
3) “Al- Wahdaniah’”- Allah Esa.
- Guru meminta 2 orang wakil pelajar untuk menyebut maksud   ketiga-tiga sifat wajib yang dipelajari.
- Guru membuat perkaitan bahawa dengan keesaan dan kekuasaan Allah maka terciptanya kita manusia sebaik-baik ciptaan.
Nilai:
-Patuh
-Berdisiplin
-Berani

Kemahiran:
-Menjawab
-Mendengar
-Merumus


Teknik:
-Menyoal
-Dialog
Penutup
(5 minit)
-Pengukuhan dan merumus
-Memberi latihan
- Guru memberitahu semua pelajar perlu mengingat Sifat Wajib bagi Allah bagi mendekatkan lagi diri mereka dengan Allah.
- Guru memberi latihan kepada pelajar.
Bbm:
-Kertas lembaran kerja

Nilai:
-Rajin
-Taat

CATATAN REFLEKSI:

Saya berasa terharu dan bersyukur kerana murid-murid memberikan respon yang amat baik. Walaupun pada awalnya ada lima orang budak yang mengantuk, dengan adanya tayangan video Upin & Ipin, mereka kembali bersemangat dan memberi sepenuh perhatian mereka.

Comments

Popular posts from this blog

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 2 TAUHID DARJAH 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 6 TAUHID DARJAH 1