RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 2 TAUHID DARJAH 1

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH)2 TAUHID DARJAH 1


Nama Guru :Nurul Sazwani Binti Elias.
Matapelajaran :Tauhid
Kelas :1 Bukhari
Tarikh :5 Disember
Masa :2.30-3.30 petang
Bilangan :20 orang
Tajuk :Rukun Islam
           I.Pengertian Rukun Islam.
          II.Perlaksanaan Rukun Islam.
Kemahiran :Membaca, Mendengar dan Menaakul.
Kaedah :Syarahan dan Nyanyian.
Pengetahuan sedia ada :Pelajara telah mempelajari pengertian Islam.
Hasil pembelajaran :   1)Murid-murid dapat menyebut dan memahami erti Rukun Islam.
2)Murid dapat menyebut dan menaakul 5 Rukun Islam.
3)Murid dapat menerangkan 5 Rukun Islam.
Kemahiran berfikir :Menganalisis, membuat perkaitan, soal jawab.
Penerapan nilai :Berdisiplin, Taat  dan berusaha men jadi mukmin yang soleh.
Bahan bantu mengajar:Kad imbasan , kad gambar dan kertas lembaran kerja.


LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN.
CATATAN.
PENDAHULUAN.
(2 MINIT)
Ucapan salam, bertanya khabar dan dan bacaan doa.
بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتخ علينا حكمتك وانشرعلينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
Guru memberi salam dan bertanya khabar murid.
-Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua pelajar mengaminkan.
Nilai:
-Khusyuk.
-Mengamalkan adab berdoa.
SEINDUKSI.
(5MINIT)
Guru menyayangkan kad imbasan yang bernombor 5 yang mewakili 5 Rukun Islam.
Guru menyayang kan 1 persatu Rukun Islam kepada murid-murid.
Nilai:
-Fokus
-Khusyuk
-Bersungguh-sungguh.
LANGKAH 1.
(10MINIT)
Guru menerangkan 5 Rukun Islam yang wajib dikerjakan oleh orang Islam.
Mengucap 2 kalimah Syahadah.
Mendirikan solat.
Mengeluarkan zakat.
Puasa di bulan Ramadhan.
Menunaikan Haji bagi yang mampu.
Guru memaparkan kad gambar yang mewakili ke 5 Rukun islam.








Nilai:
-Semangat menuntut ilmu.
-Bijak.

Teknik:
-Syarahan.
-Perbualan.

Strategi:
Berpusatkan guru
Berpusatkan bahan.

LANGKAH 2.
(5MINIT)
Guru menerangkan perlaksanaan Rukun Islam
Menyebut dan meyakini  2 kalimah syahadah.
Melaksanakan solat fardhu sebanyak 5 kali sehari iaitu solat subuh, zuhur,asar, maghrib dan isyak.
Mengeluarkan sebahagian daripada harta yang dikurniakan Allah kepada yang berhak menerimanya.
Berpuasa di bulan Ramadhan.
Menunaikan haji ke mekah bagi yang berkemampuan.
Guru mengulangkaji pelajaran lepas mengenai 5 rukun Islam kepada murid.
Guru meminta setiap wakil ahli kumpulan memberi satu rukun Islam beserta penerangan sedikit secara ringkas
Nilai:
-Bekerjasama.
-Fokus.
-Disiplin

Kemahiran berfikir:
Menyoal
Strategi:
Berpusatkan guru
Berpusatkan murid.
BBM
Kad imbasan
Kad gambar.

LANGKAH 3.
(5MINIT)
Pegulangan pelajaran maksud Rukun Islam secara ringkas.
-Rukun Islam adalah perkara-perkara yang utama yang wajib dikerjakan oleh setiap orang Islam.
-Menyoal pelajar
bilakah bulan yang kita wajib berpuasa?

Guru  bernyanyi ke 5 rukun Islam kemudian murid mengikut.
-Guru menyayakan berapakah dalam sehari solat  fardhu dilaksanakan?
Cadangan  jawapan.
-Sebanyak 5 kali sehari
Guru  meminta 5 orang murid untuk menyelesaikan soalan suai  padan di papan putih.
Nilai:
-Bekerjasama.
-Fokus.
-Disiplin
Kemahiran:
Menjawab
Menyelesaikan masalah
Mendengar
Teknik:
Syarahan.
PENUTUP.
(3MINIT)
Pengukuhan dan merumus.
Memberi latihan.
Guru memberitahu semua pelajar perlu mengingati 5 rukun Islam yang telah dipelajari kerana itu adalah perisai orang beriman.
-Guru memberi latihan kepada pelajar.
BBM:
Kertas
Lembaran kerja.
Nilai:
Baik.
Patuh.
Rajin.


CATATAN REFLEKSI:
Saya berasa sangat bersyukur dan gembira kerana pelajar memberi tumpuan dan menjawab soalan dengan baik serta memberi kerjasama untuk menjayakan sesi pembelajaran dan pengajaran berlaku dengan berkesan.Saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.

Comments

Popular posts from this blog

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 2 TAUHID DARJAH 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 6 TAUHID DARJAH 1