RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH) 3 TAUHID DARJAH 1

RANCANGAN PENGAJARAN  HARIAN (RPH) 3 TAUHID DARJAH 1

Nama Guru :Nurul Sazwani Binti Elias.
Matapelajaran :Tauhid
Kelas :1 Bukhari
Tarikh :6 Mac 2019.
Masa :2.30-3.30 petang.
Bilangan :20 orang
Tajuk :Kalimah Syahadah
            i.Pengertian Kalimah Syahadah
           ii.Lafaz Kalimah Syahadah.
Kemahiran :Mendengar, Membaca dan Menghafaz.
Kaedah :Syarahan dan Nyanyian
Pengetahuan sedia ada :Pelajar telah belajar 5 Rukun Islam dengan teliti.
Hasil pembelajaran :I)Pelajar dapat menyebut dan memahami pengertian lafaz 2 kalimah Syahadah beserta ertinya.
II)Pelajar dapat memelihara adab ketika menyebut lafaz 2 kalimah Syahadah.
Kemahiran berfikir :Membuat perkaitan, Soal jawab dan Merumus.
Penerapan nilai :Sopan, Taat dan Syukur
Bahan bantu mengajar:kad imbasan dan lembaran kerja.

LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN.
CATATAN.
PENDAHULUAN.
(2 MINIT)
Ucapan salam, bertanya khabar dan dan bacaan doa.
بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتخ علينا حكمتك وانشرعلينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
-Guru memberi salam dan bertanya khabar murid.
-Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua pelajar mengaminkan.
Nilai:
-Khusyuk.
-Mengamalkan adab berdoa.
SEINDUKSI.
(5MINIT)
Guru menayangkan kad imbasan yang tertulis lafaz kalimah syahadah.
Guru menanyakan kepada murid tentang pelajaran lepas.
-Cadangan jawapan:
Rukun Islam
-Apa rukun Islam yang pertama?
-Cadangan jawapan:
Mengucap 2 kalimah Syahadah.


-Guru bertanya kepada pelajar.
a)Apa yang kamu semua lihat pada kad imbasan ini?
b)Apakah yang akan kita pelajari hari ini?
-Cadangan jawapan:
a)Lafaz 2 kalimah Syahadah
B)Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.
Nilai:
-Khusyuk.
-Taat
-Disiplin.
BBM
Kad imbasan
Kemahiran berfikir
-Membuat perkaitan.
Strategi:
Berpusatkan bahan(media)
Berpusatkan guru dan murid (interaksi 2 hala)
LANGKAH 1.
(10MINIT)
Menerangkan maksud pengertian kalimah Syahadah:
1) Allah sebagai Tuhan yang mentadbir sekalian alam dan
2) Nabi Muhammad sebagai pesuruh Allah.
Setelah bersyahadah kita wajib melaksanakan 2 janji iaitu:
1) Mengerjakan segala suruhan Allah.
2) Menjauhi segala larangan Allah.

Guru menanyakan kepada murid berikan 2 contoh perbuatan yang disukai dan 2 perbuatan  dibenci oleh Allah.
Cadangan jawapan:
2 perbuatan yang disukai Allah
-Membantu orang buta melintas jalan.
-Menolong ibu bapa.
2 contoh perbuatan yang dibenci oleh Allah
-Menconteng dinding sekolah.
-Mencuri.
-Guru menasihati murid supaya sentiasa berkelakuan baik dan berakhlak mulia
Nilai:
-Fokus.
-Berusaha.
-Yakin.

BBM:
Kitab
Teknik:
Syarahan.
LANGKAH 2.
(5MINIT)
Guru membaca lafaz 2 Kalimah Syahadah dengan mahraj yang betul beserta maksud.
I) أشهد 
Ertinya: Aku bersaksi
II) أن لا
Ertinya: Bahawa tiada.
III)إله
Ertinya: Tuhan yang disembah
IV) إلا الله
Ertinya: Selain Allah
V) وأشهد 
Etinya: Dan Aku Bersaksi
VI) أن محمدا
Ertinya: Bahawa Nabi Muhammad S.A.W
VII) رسول الله
Ertinya: Pesuruh Allah
Guru menggunakan kad imbasan tulisan bagi pelajar melihat dengan lebih jelas.




-Guru membaca lafaz kalimah syahadah satu persatu dihadapan kelas kemudian diikuti oleh murid.
-Guru menerangkan satu persatu pengertian syahadah
- Pelajar diminta untuk menghafaz lafaz syahadah secara beramai-ramai.
-Pelajar menghafaz kalimah Syahadah beserta pengertiannya.

Nilai:
-Berusaha
-Yakin.
-Bersungguh-sungguh.

Teknik:
Hafalan
Strategi:
-Berpusatkan guru.
-Berpusatkan murid.
BBM:
Kad imbasan tulisan.

LANGKAH 3.
(5MINIT)
Pengulangan pelajaran
-Maksud Kalimah Syahadah
Guru menyayikan lagu lafaz 2 kalimah Syahadah dengan bersungguh-sungguh sambil memegang kad imbasan tulisan
-Pelajar menyayikan lafaz 2 kalimah syahadah bersama-sama selepas mendengar guru bernyayi.

Nilai:
Bekerjasama
Semangat.
Bersungguh-sungguh

Kemahiran:
Mendengar
Membaca.
Teknik:
Nyayian
BBM:
Kad imbasan tulisan.
PENUTUP.
(3MINIT)
-Beberapa orang pelajar membuat rumusan mengenai apa yang mereka dapat
-Pengukuhan dan penilaian dibuat.
-Guru memberikan beberapa soalan pada lembaran kerja berkaitan tajuk yang dipelajari.
-Guru meminta 3orang pelajar untuk merumus kembali apa yang dipelajari sebentar tadi.
Guru mengagihkan lembaran kerja kepada anak murid

BBM:
Lembaran kerja.

Nilai:
Berani
Yakin.


CATATAN REFLEKSI:

Saya berasa bersyukur aktiviti pengajaran saya hari ini berjalan dengan lancar.Para pelajar berasa minat untuk belajar dan mereka lebih bersemangat ketika menyanyikan 2 lafaz kalimah syahadah. Saya sangat berpuas hati serta saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.

Comments

Popular posts from this blog

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 2 TAUHID DARJAH 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 2 TAUHID DARJAH 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 6 TAUHID DARJAH 1