RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 10 TAUHID DARJAH 2


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 10




NAMA GURU
: Nur Nashuha Ahda binti Mohd Nasir
MATAPELAJARAN
: Tauhid Darjah 2
KELAS
: 2 Hanafi
TARIKH
: 24 Mac 2018
MASA
: 2.30 – 3.30 petang
BILANGAN MURID
: 22/22
TAJUK
: Sifat Jaiz (Harus) Pada Allah SWT
KEMAHIRAN
: Menulis, Membaca, Mendengar, Menghafaz
KAEDAH
: Syarahan, Perbualan, Bercerita
PENGETAHUAN SEDIA ADA
:1) Pelajar telah belajar 20 Sifat Wajib bagi Allah.
 2) Pelajar telah belajar 20 Sifat Mustahil Atas Allah.
HASIL PEMBELAJARAN
: 1- Pelajar dapat menulis maksud sifat Jaiz.
  2- Pelajar dapat menyebut maksud sifat Jaiz.
KEMAHIRAN BERFIKIR
: Membuat perkaitan, Merumus, Menganalisis
PENERAPAN NILAI
: Khusyuk, Taat, Rajin, Berdisiplin
BAHAN
: Video, LCD, Buku teks.

MASA/ LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa 
“ بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانش   علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
-Guru memberi salam dan bertanyakan khabar murid
-Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua pelajar mengaminkan
Nilai:
-Khusyuk
-Mengamalkan adab belajar
Set Induksi
(3minit)
-Menayangkan video Upin & Ipin membantu Mail
-Menimbulkan persoalan
-Membuat perkaitan video dengan tajuk belajar
-Mengulangkaji sifat yang telah dipelajari
-Guru menayangkan video Upin & Ipin yang membantu Mail menjual ayam goreng di pasar
-Guru bertanya soalan kepada pelajar.
1) Apakah video yang telah ditayangkan tadi?
Cadangan jawapan:
a)Video upin ipin menolong orang
b)Upin ipin mendapat upah daripada ibu Mail
-Guru membuat perkaitan dengan tajuk hari ini.
1)Apakah kaitan video ini dengan tajuk yang akan diajar?
Cadangan jawapan:
a)Menolong orang akan mendapat ganjaran
Nilai:
-Khusyuk
-Teliti

BBM:
-LCD
-Video

Kemahiran Berfikir:
-Membuat perkaitan
-Menjawab

Strategi:
-Berpusatkan Bahan Media
Langkah 1
(8 minit)
Menerangkan maksud sifat Jaiz.

“Jaiz” – Harus: Harus Allah menjadikan sesuatu atau tidak menjadikan sesuatu

- Menunjukkan beberapa kad gambar:
1)Menolong orang
2)Membaca Al- Quran
3)Mencuri
4)Memukul binatang

- kaitkan dengan ganjaran pahala
- Guru menerangkan maksud sifat Jaiz pada Allah  
- Guru mengaitkan dengan video permulaan tadi yang mana dari sudut pandangan kasar apabila seseorang menolong seseorang yang lain mereka akan diberi hadiah atau ganjaran, tetapi bagi Allah bagi mereka yang membuat kebaikan akan mendapat ganjaran pahala dan harus bagi Allah untuk menunaikan janjinya atau tidak menunaikan janjinya.
- Guru juga menerangkan kad gambar yang mana perbuatan baik dan perbuatan tidak baik.
Nilai:
-Khusyuk
-Taat

Teknik:
-Syarahan
-Perbualan

Kemahiran Berfikir:
-Menganalisis
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan bahan
Langkah 2
( 6 minit)
1) Menerangkan Harus Allah menjadikan atau tidak menjadikan sesuatu, Allah juga harus mewujudkan sesuatu dan meniadakan sesuatu apabila telah diputuskan
5) Menekankan tentang hukum beriman dengan sifat Allah
-Guru menerangkan Allah bersifat Harus menjadikan atau tidak menjadikan sesuatu dengan kekuasaaNya dan Allah harus mewujudkan sesuatu atau meniadakan sesuatu apabila dikehendakinya.
- Guru memberitahu kita wajib beriman bahawa Allah bersifat harus.
Nilai:
-Khusyuk
-Taat
-Mendengar

Teknik:
-Syarahan
-Berdialog 
-Bercerita

Langkah 3
(6 minit)

Pengulangan pelajaran
-Maksud Allah bersifat Jaiz (Harus)
-Menyoal pelajar maksud sifat harus Allah berserta contoh
-Guru membuat pengulangan berkaitan makna Allah bersifat Harus -Guru menyoal 2 orang pelajar maksud sifat harus Allah
-Guru meminta pelajar memberikan contoh sifat harus Allah mengikut kefahaman mereka.
Nilai:
-Berani
-Taat

Teknik:
-Pengulangan
- Soal jawab

Penutup
(5 minit)
Pengukuhan dan penilaian dibuat
- Membuat rumusan
-Memberi latihan daripada buku teks
-Guru menekankan tentang perlu memahami sifat harus Allah
- Guru memberi latihan dalam buku teks halaman 70 dan 71
Nilai:
-Rajin
-Taat

BBM:
-Buku teks


CATATAN REFLEKSI:

Saya berasa seronok kerana sebahagian besar murid di dalam kelas faham dengan apa yang dipelajari. Saya juga berharap mereka dapat mengambil input yang positif.

Comments

Popular posts from this blog

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 2 TAUHID DARJAH 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 2 TAUHID DARJAH 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 6 TAUHID DARJAH 1