RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 10 TAUHID DARJAH 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 10 TAUHID DARJAH 1
Nama Guru :Nurul Sazwani Binti Elias.
Matapelajaran :Tauhid
Kelas :1 Bukhari
Tarikh :21 Mac 2019.
Masa :2.30-3.30 petang.
Bilangan :20 orang
Tajuk :Percaya Hari Qiamat.
i.Pengertian Hari Qiamat.
ii.Nama-nama Hari Qiamat.
Kemahiran :Mendengar, Membaca dan menaakul.
Kaedah :Dialog, Syarahan, Perbincangan,soal jawab
Pengetahuan sedia ada :Pelajar telah mempelajari senarai rukun Iman
Hasil pembelajaran :I)Pelajar dapat menyebut pengertian Hari Qiamat.
II)Pelajar dapat menyenaraikan nama-nama hari Qiamat.
III)pelajar dapat menyatakan 3 gambaran keadaan hari Qiamat.
Kemahiran berfikir :Soal jawab, merumus, perbincangan, menerang.
Penerapan nilai :Khusyuk, taat, tanggungjawab dan Yakin
Bahan bantu mengajar:Kitab, kad imbasan tulisan dan kad imbasan gambar, projektor dan Komputer riba.
LANGKAH/MASA
|
ISI PELAJARAN.
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN.
|
CATATAN.
|
PENDAHULUAN.
(2 MINIT)
|
Ucapan salam, bertanya khabar dan dan bacaan doa.
بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتخ علينا حكمتك وانشرعلينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
|
-Guru memberi salam dan bertanya khabar murid.
-Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua pelajar mengaminkan.
|
Nilai:
-Khusyuk.
-Mengamalkan adab berdoa.
|
SEINDUKSI.
(5MINIT)
|
Guru menanyakan kepada murid tentang surah dihadapan
-Surah apakah yang ditampal di hadapan
Cadangan jawapan:
-Surah Zalzalah.
Adakah kamu mengetahui apa yang terkandung dalam surah Zalzalah
Andaian jawapan:
-Tahu/ Tidak tahu
|
-Guru menampal Surah Zalzalah tersebut di papan putih hadapan kelas dan menanyakan soalan yang berkaitan dengan gambar yang ditampal sebentar tadi.
-Pelajar menjawab soalan guru dengan baik yang mengikut kefahaman mereka.
|
Nilai:
-Taat
-Gigih
BBM
Kad imbasan gambar
Kemahiran
Mendengar
Melihat
Bercakap
-Strategi:
Berpusatkan guru
Berpusatkan murid
Pendekatan:
Induktif
Teknik:
Soal jawab.
Perbincangan.
|
LANGKAH 1.
(10MINIT)
|
Menerangkan maksud pengertian Hari Qiamat.
i)Hari Qiamat ialah
-Pada suatu hari nanti dunia ini akan musnah
-manusia, haiwan, dan semua makhluk akan binasa.
-Gunung-ganang akan hancur dan lautan akan bergelora.
-Guru memperdengarkan audio surah Zalzalah kepada murid?
-Sesungguhnya Hari Qiamat jauh lebih dahsyat daripada bencana-bencana alam yang berlaku sebelum ini.
|
Guru menerangkan kepada murid tentang pengertian Hari Qiamat
-Guru menampal kad imbasan gambar di hadapan kelas.
-Guru mengaitkan gambar yang ditampal dengan bencana-bencana alam yang terjadi seperti gempa bumi,letupan gunung berapi, banjir, Trusunami dan sebagainya.
-Guru menceritakan gambaran hari Qiamat.
-
-Guru menanyakan soalan yang berkaitan dengan tajuk Hari Qiamat.
-Pelajar menjawab mengikut pengetahuan sedia ada
|
Nilai:
-Berdisiplin
-Taat
-Khusyuk.
Kemahiran:
-Mendengar
-Menerang
-Strategi:
-Berpusatkan murid dan guru.
Pendekatan:
Deduktif
|
LANGKAH 2.
(5MINIT)
|
1) Nama-nama hari Qiamat yang terdapat di dalam Al-Quran.
- يوم الاخر
Hari Pembalasan
يوم البعث
Hari Kebangkitan
يوم الحشر
Hari Perhimpunan
يوم الحساب
Hari Perhitungan
يوم الجزاء
Hari pembalasan.
|
-Guru menyenaraikan 5 nama-nama hari Qiamat beserta maknanya
-Murid diminta untuk membaca 5 nama hari Qiamat secara bersama-sama di dalam kelas
|
Nilai:
-Berusaha
-Yakin.
-Bersemangat.
Teknik:
Nyanyian
Strategi:
-Berpusatkan guru.
-Berpusatkan murid.
Kemahiran:
Mendengar
Bertutur
Membaca
BBM:
Kad imbasan tulisan.
|
LANGKAH 3.
(5MINIT)
|
Pengulangan pelajaran
-Maksud Hari Qiamat
-Mengulang nama Hari Qiamat
|
-Guru meminta murid untuk membaca secara beramai-ramai pengertian Hari Qiamat
-Guru meminta 5 orang murid untuk maju ke hadapan
-Murid dikehendaki untuk memadankan nama hari Qiamat dengan maknanya di papan putih
- Guru dan murid menyemak suai padan secara bersama.
-Bagi yang betul akan diberi ganjaran
|
Nilai:
Patuh
Kerjasama
Berusaha
Kemahiran:
Membaca.
Menerang.
Teknik:
Latihan suai padan
BBM:
Kad imbasan tulisan
Strategi:
-Berpusatkan guru dan murid
Pendekatan:
Deduktif.
|
PENUTUP.
(3MINIT)
|
-Beberapa orang pelajar membuat rumusan mengenai apa yang mereka dapat
-Pengukuhan dan penilaian dibuat.
|
-Guru meminta 3orang pelajar untuk merumus kembali apa yang dipelajari sebentar tadi.
Guru mengagihkan lembaran kerja kepada anak murid untuk disiapkan di rumah
|
BBM:
Lembaran kerja.
Nilai:
Berani
Yakin.
|
CATATAN REFLEKSI:
Saya berasa bersyukur aktiviti pengajaran saya hari ini berjalan dengan lancar.Para pelajar berasa minat untuk belajar dan mereka lebih bersemangat ketika melakukan aktiviti suai padan Saya sangat berpuas hati serta saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.
Comments
Post a Comment