RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 3 TAUHID DARJAH 2


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3


NAMA GURU
: Nur Nashuha Ahda binti Mohd Nasir
MATAPELAJARAN
: Tauhid Darjah 2
KELAS
: 2 Hanafi
TARIKH
: 6 Mac 2019
MASA
: 2.30 – 3.30 petang
BILANGAN MURID
: 22/22
TAJUK
: Sifat-sifat Yang Wajib Bagi Allah SWT:
  1.7 Al-Qudrat
  1.8 Al-Iradat  
KEMAHIRAN
: Membaca, Menulis, Menaakul, Menghafaz
KAEDAH
: Syarahan, Dialog, Bercerita
PENGETAHUAN SEDIA ADA
: 1) Pelajar telah belajar Allah bersifat Al-Wujud, Al      Qidam dan Al- Baqa’.
  2) Pelajar telah belajar Allah bersifat Mukhalafatuhu Taala Lilhawadis, Qiamuhu Taala Binafsihi, Al- Wahdaniah.
HASIL PEMBELAJARAN
: 1- Pelajar dapat menulis maksud kedua-dua sifat wajib bagi Allah.
  2- Pelajar dapat menyebut maksud kedua-dua sifat wajib bagi Allah yang telah dipelajari.
  3- Pelajar dapat menulis kesemua lapan sifat wajib bagi Allah yang telah dipelajari.
KEMAHIRAN BERFIKIR
: Membuat perkaitan, Menganalisis, Menjawab
PENERAPAN NILAI
: Patuh, Khusyuk , Berdisiplin
BAHAN
: Video, LCD, Pembesar suara, Kertas sebak, Marker

MASA/ LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa
 “ بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
-Guru memberi salam dan bertanyakan khabar murid
-Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua pelajar mengaminkan
Nilai:
-Khusyuk

-Mengamalkan adab belajar
Set Induksi
(3 minit)
-Menayangkan video “Boboiboy Galaxy"
-Membuat perkaitan tajuk hari ini
-Kuasa pada manusia tidak menandingi kuasa Allah, dan segala kuasa yang ada itu datang daripada Allah SWT, dan cerita tentang kuasa ini adalah rekaan semata-mata.
-Mengulang tajuk yang lepas
-Melalui nyanyian yang telah dipelajari pada kelas yang lepas.
-Guru menayangkan video “Boboiboy Galaxy”
-Guru bertanya kepada pelajar
1) Apakah yang akan kita pelajari hari ini?
-Cadangan jawapan:
a) kuasa
b) kuat
2) Siapa yang masih ingat 6 sifat Wajib Allah yang telah kamu pelajari?
-Cadangan jawapan:
a) Al-Wujud, Al Qidam, Al- Baqa’ Mukhalafatuhu Taala Lilhawadis, Qiamuhu Taala Binafsihi, Al- Wahdaniah
- Guru membuat perkaitan dengan tajuk hari ini Allah bersifat Al-Qudrat dan Al-Iradat.
- Guru mengulang kaji 6 sifat wajib bagi Allah
Nilai:
-Patuh
-Khusyuk
-Berdisiplin

BBM:
-LCD
-Pembesar suara
-Komputer riba

Kemahiran berfikir:
-Membuat perkaitan
-Menjawab

Strategi:
-Berpusatkan bahan
Langkah 1
(8 minit)
Menerang maksud Al-Qudrat dan Al-Iradat.
“Al-Qudrat” - Berkuasa: Allah berkuasa melakukan apa sahaja yang dikehendakinya.

“Al-Iradat” – Berkehendak: Allah mengkehendaki dan menentukan sesuatu perkara atau hal yang berlaku kepada manusia dan lain-lain.
-Guru mempamerkan beberapa gambar manusia melakukan perbuatan:
Gambar 1- seorang budak perempuan menyapu
Gambar 2- pelajar sedang bersukan
Gambar 3- seorang lelaki sedang solat
Gambar 4- pekerja sedang membina bangunan   
- Guru mengaitkan gambar bahawa kuasa manusia ini terbatas dan setiap kehendak manusia itu dapat dicapai mengikut tahap kemampuan diri sendiri.
- Guru menerangkan maksud Al- Qudrat dan Al-Iradat.
Nilai:
-Taat
-Fokus

Teknik:
-Pengulangan
-Perbualan
-Bercerita

BBM:
-Kad bergambar

Strategi:
-Berpusatkan guru
Langkah 2
( 6 minit)
1)Menerangkan Allah berkuasa mengadakan dan meniadakan sesuatu
2)Membuat persoalan bagaimana alam ini wujud dengan kuasa Allah
3)Perbezaan kehendak Allah dengan kehendak manusia
4)Memberikan jawapan serta menekankan hukum beriman bahawa Allah bersifat dengan sifat Al-Qudrat dan Al-Iradat
-Guru menerangkan tiada kuasa lain yang boleh menyuruh atau membantah apabila Allah hendak menjadikan sesuatu.
-Guru bertanya soalan “Bagaimana alam ini wujud dengan kuasa Allah SWT?”
- Cadangan jawapan:
Allah hanya yang berkuasa menjadikan alam ini menciptakan tumbuh-tumbuhan, binatang-binatang dan makhluk lain.
- Guru menerangkan perbezaan kehendak Allah pasti akan terjadi dan tiada siapa boleh menghalang tetapi kehendak manusia belum pasti akan berlaku pada masanya
- Guru memberitahu kita wajib beriman bahawa Allah bersifat dengan sifat Al- Qudrat dan Al-Iradat.
Nilai:
-Taat
-Patuh

Teknik:
-Bercerita
-Syarahan

Kemahiran berfikir:
-Membuat perkaitan
-Menganalisis
Langkah 3
(6 minit)
Pengulangan pelajaran
-Maksud Allah bersifat dengan sifat Al- Qudrat dan Al- Iradat
- Bengkel menulis secara berkumpulan
-Guru membuat pengulangan berkaitan makna Al-Qudrat dan Al-Iradat
-Guru membahagikan pelajar kepada 4 kumpulan
- Guru memberikan arahan pelajar menulis 8 sifat wajib beserta maksudnya yang telah dipelajari dalam bentuk peta minda  
Nilai:
-Berani
-Baik Hati

Teknik:

-Menyoal
-Perbincangan

BBM:
-Kertas Sebak
-Marker

Strategi:
-Berpusatkan murid
Penutup
(5 minit)
Pengukuhan dan penilaian dibuat
-membuat aktiviti di dalam buku teks.
-Guru membuat aktiviti di dalam buku teks halaman 27
-Guru memantau pelajar menjawab soalan
Nilai:
-Patuh
-Rajin

CATATAN REFLEKSI: 

Pada mulanya, murid-murid tidak faham tentang maksud Al-Qudrat dan Al-Iradat. Dengan adanya video "Boboiboy Galaxy", mereka lebih faham dan bersemangat ketika belajar.


Comments

Popular posts from this blog

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 2 TAUHID DARJAH 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 2 TAUHID DARJAH 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 6 TAUHID DARJAH 1