RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 4 TAUHID DARJAH 2


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 4


NAMA GURU
: Nur Nashuha Ahda binti Mohd Nasir
MATAPELAJARAN
: Tauhid Darjah 2
KELAS
: 2 Hanafi
TARIKH
: 10 Mac 2019
MASA
: 2.30 – 3.30 petang
BILANGAN MURID
: 22/22
TAJUK
: Sifat-sifat Yang Wajib Bagi Allah SWT:
  1.9 Al-Ilmun
  1.10 Al-Hayat
KEMAHIRAN
: Membaca, Menulis, Mendengar, Menghafaz
KAEDAH
: Bercerita, Syarahan, Dialog
PENGETAHUAN SEDIA ADA
: 1) Pelajar telah belajar Allah bersifat Al-Wujud, Al Qidam dan Al- Baqa’.
  2) Pelajar telah belajar Allah bersifat Mukhalafatuhu Taala Lilhawadis, Qiamuhu Taala Binafsihi, Al- Wahdaniah.
  3) Pelajar telah belajar Allah besifat Al-Qudrat dan Al-Iradat.
HASIL PEMBELAJARAN
: 1- Pelajar dapat menulis maksud kedua-dua sifat wajib bagi Allah.
 2- Pelajar dapat menyebut maksud kedua-dua sifat wajib bagi Allah yang telah dipelajari.
 3- Pelajar dapat menulis kesemua sepuluh sifat wajib bagi Allah yang telah dipelajari.
KEMAHIRAN BERFIKIR
: Membuat perkaitan, Menganalisis, Merumus
PENERAPAN NILAI
: Taat, Rajin, Khusyuk , Berdisiplin,  
BAHAN
: Video, LCD, Pembesar suara, Lembaran latihan, Kad gambar.

MASA/ LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa 
“ بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
-Guru memberi salam dan bertanyakan khabar murid
-Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua pelajar mengaminkan
Nilai:
-Khusyuk
-Mengamalkan adab belajar
Set Induksi
(3minit)
-Menayangkan video kepada pelajar
-Menimbulkan persoalan
-Membuat perkaitan tentang manusia perlu menuntut ilmu sedangkan Allah Maha Mengetahui sama ada yang telah berlaku, sedan berlaku atau bakal berlaku
-Mengulangkaji pelajaran  
-Guru menayangkan video nasyid “Bintang Syurga”
-Guru bertanya kepada pelajar
1) Apa kaitan video tadi dengan tajuk pembelajaran hari ini?
-Cadangan jawapan:
a) menuntut ilmu
b) kematian
2) Apa pengajaran yang kamu dapat dari video tadi?
-Cadangan jawapan:
a) kita kena menuntut ilmu
b) setiap manusia akan mati
- Guru membuat perkaitan dengan tajuk hari ini Allah bersifat Al-Ilmun dan Al-Hayat.
- Guru mengulang kaji 8 sifat wajib bagi Allah
Nilai:
-Patuh
-Khusyuk
-Berdisiplin

BBM:
-Lcd
-Pembesar suara
-Komputer riba

Kemahiran berfikir:
-Membuat perkaitan
-Menganalisis

Strategi:
Berpusatkan bahan
Berpusatkan guru  
Langkah 1
(8 minit)
Menerang maksud Al-Ilmun dan Al-Hayat:

“Al-Ilmun” - Mengetahui: Allah Maha Mengetahui semua perkara sama ada yang terlindung atau yang nyata.

“Al-Hayat” – Hidup: Allah bersifat Maha hidup yang tidak makan dan minum serta tidak memerlukan pernafasan untuk hidup.

-Menganalisis maklumat melalui kad gambar dan kad perkataan
- Guru mempamerkan gambar ‘Al-Quran’ dan disekeliling Al- Quran guru meletakkan kad perkataan seperti :
1)Sains
2)Matematik
3)Geografi
4)Alam Barzakh
- Guru menerangkan maksud Al-Ilmun dan Al- Hayat Allah
- Guru menceritakan sifat Al-Ilmun Allah ini berbeza dengan manusia, manusia kena belajar pelbagai perkara untuk menjadi pandai  dan sifat Al-Hayat Allah yang mana Allah tidak memerlukan bantuan untuk hidup tetapi berbeza manusia yang akan mati tapi tidak diketahu bila.
Nilai:
-Taat
-Fokus

Teknik:
-Perbualan
-Bercerita

BBM:
-Kad perkataan
-Kad gambar

Kemahiran berfikir:
-Menganalisis

Strategi :
Berpusatkan guru
Langkah 2
( 6 minit)
1)Menerangkan Allah mengetahui sama ada yang telah, sedang dan akan berlaku
2)Membuat persoalan tentang penciptaan makhluk bagi menggambarkan sifat Al-ilmun Allah
3)Membuat perbandingan sifat Al-Hayat Allah dengan manusia
4) Memberikan jawapan serta menekankan hukum beriman bahawa Allah bersifat dengan sifat Al-Ilmun dan Al-Hayat.
-Guru menerangkan Allah mengetahui segala sesuatu, ilmu Allah tiada tandingan dan setiap yan berlaku semuanya dalam ilmu Allah
-Guru bertanya soalan “Bagaimana pula ciptaan manusia?” Apa kaitan dengan Allah bersifat Maha Mengetahui
- Cadangan jawapan:
Allah menjadikan manusia mempunyai akal bagi membezakan perkara baik dan buruk yang mana berbeza dengan haiwan yang tidak mempunyai akal. Ini membuktikan Allah lebih mengetahui setiap apa yang ditakdirkan
- Guru menerangkan perbezaan hayat Allah yang mana Allah Maha hidup dan tidak akan hilang berbeza dengan manusia kerana nikmat bernafas itu merupakan pinjaman semetara sahaja.
- Guru memberitahu kita wajib beriman bahawa Allah bersifat dengan sifat Al-Ilmun dan Al-Hayat.
Nilai:
-Taat
-Patuh

Teknik:
-Bercerita
-Syarahan

Kemahiran berfikir:
-Membuat perkaitan
-Menganalisis
Langkah 3
(6 minit)
Pengulangan pelajaran
-maksud Allah bersifat dengan sifat Al- Ilmun dan Al-Hayat.
- membuat permainan teka silang kata gergasi
-Guru membuat pengulangan berkaitan makna Al- Ilmun dan Al-Hayat.
-Guru memanggil 5 orang pelajar ke hadapan untuk mencari sifat-sifat Allah yang telah dipelajari:
1) Al-Wujud
2) Al-Wahdaniah
3) Al- Qudrat
4) Al-Ilmun
5) Al-Hayat
Nilai:
-Berani
-Taat

Teknik:
-Pengulangan
-Belajar sambil bermain

BBM:
-Teka silang kata gergasi

Strategi:
-Berpusatkan murid
Penutup
(5 minit)
Pengukuhan dan penilaian dibuat
-membuat aktiviti di dalam buku teks.
-Guru membuat aktiviti di dalam buku teks halaman 32
Nilai:
-Patuh
-Rajin

CATATAN REFLEKSI:

Saya berasa gembira dan bersyukur kerana tiada murid yang bosan dan ngantuk ketika kelas diadakan. Selain itu, mereka juga sedar pentingnya menuntut ilmu itu.

Comments

Popular posts from this blog

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 2 TAUHID DARJAH 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 2 TAUHID DARJAH 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 6 TAUHID DARJAH 1