RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 6 TAUHID DARJAH 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 6 TAUHID DARJAH 1
Nama Guru :Nurul Sazwani Binti Elias.
Matapelajaran :Tauhid
Kelas :1 Bukhari
Tarikh :12 Mac 2019.
Masa :2.30-3.30 petang.
Bilangan :20 orang
Tajuk :Percaya kepada Allah
i.Meyakini kewujudan Allah
ii.Nama-nama Allah (Asmaul Husna)
Kemahiran :Mendengar, Membaca dan Menaakul.
Kaedah :Dialog, Syarahan, Perbincangan,soal jawab
Pengetahuan sedia ada :Pelajar telah mempelajari senarai rukun Iman
Hasil pembelajaran :I)Pelajar dapat menyebut nama-nama Allah.
II)Pelajar dapat menyenaraikan nikmat-nikmat yang telah diberikan Allah
III)pelajar dapat menyatakan 2 kepentingan mesyukuri nikmat Allah.
Kemahiran berfikir :Soal jawab, merumus, perbincangan, menerang.
Penerapan nilai :Khusyuk, taat, tanggungjawab dan Yakin
Bahan bantu mengajar:Kitab, Komputer riba, LCD, kad imbasan tulisan dan kad imbasan gambar.
LANGKAH/MASA
|
ISI PELAJARAN.
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN.
|
CATATAN.
|
PENDAHULUAN.
(2 MINIT)
|
Ucapan salam, bertanya khabar dan dan bacaan doa.
بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتخ علينا حكمتك وانشرعلينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
|
-Guru memberi salam dan bertanya khabar murid.
-Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua pelajar mengaminkan.
|
Nilai:
-Khusyuk.
-Mengamalkan adab berdoa.
|
SEINDUKSI.
(5MINIT)
|
Guru menunjukkan kad gambar .
Guru menanyakan kepada murid tentang gambar yang mereka lihat dihadapan.
-Cadangan jawapan:
-Ikan
-Laut.
-Air
Siapa yang mencipta mereka semua?
Andaian jawapan:
Allah S.W.T.
|
-Guru menampal gambar tersebut di papan putih hadapan kelas dan menanyakan soalan yang berkaitan dengan gambar yang ditayangkan sebentar tadi.
-Pelajar menjawab soalan guru dengan baik yang mengikut kefahaman mereka.
|
Nilai:
-Taat
-Gigih
BBM
Kad imbasan gambar
Kemahiran
Mendengar
Melihat
Bercakap
-Strategi:
Berpusatkan guru
Berpusatkan murid
Pendekatan:
Induktif
Teknik:
Soal jawab.
Perbincangan.
|
LANGKAH 1.
(10MINIT)
|
Menerangkan maksud pengertian meyakini kewujudan Allah
i) Kita wajib percaya dan yakin bahawa yang menciptakan kita adalah Allah Tuhan yang Maha Esa.
ii) Wajib patuh pada setiap perintahnya
iii) Wajib bersyukur atas nikmat yang dikurniakan.
Guru menerangkan 2 nikmat Allah
i)Nikmat kesihatan
ii)Nikmat masa lapang
|
Guru menerangkan kepada murid tentang pengertian meyakini kewujudan Allah
-Guru menjelaskan kepada murid hukum mempercayai kewujudan Allah
-Guru menanyakan soalan yang berkaitan dengan tajuk meyakini kewujudan Allah.
-Pelajar menjawab mengikut pengetahuan sedia ada mereka.
|
Nilai:
-Berdisiplin
-Taat
Kemahiran:
-Mendengar
-Menerang
-Strategi:
-Berpusatkan murid dan guru.
Pendekatan:
Deduktif
|
LANGKAH 2.
(5MINIT)
|
Guru memaparkan 10 nama-nama Allah (Al Asmaul Husna)
-Ar Rahman
-Ar Rahim
-Al Malik
-Al Qudus
-Al Salam
-Al Mukmin
-Al Muhaimin
-Al Aziz
-Al Jabar
-Al Mutakabir
2)Guru memainkan audio Asmaul Husna.
3) Guru menyatakan 2 kepentingan mensyukuri nikmat Allah.
i)Diberi kelapangan dada.
Ii)Diberi ketenangan hati.
|
-Guru menyebut 10 nama-nama malaikat.
-Murid diminta untuk membaca 10 nama-nama Malaikat secara bersama-sama di dalam kelas
-Guru meminta murid untuk menyanyi serta menghayati Asmaul Husna.
-Guru menjelaskan maksud setiap 10 nama-nama Allah dengan tepat.
-Guru menyoal 2 orang pelajar tentang makna Al-Mukmin dan Ar Rahman.
|
Nilai:
-Berusaha
-Yakin.
-Bersemangat.
Teknik:
Soal jawab.
Nyanyian
Strategi:
-Berpusatkan guru.
-Berpusatkan murid.
Kemahiran:
Mendengar
menjelaskan
Membaca
BBM:
-Video
-Komputer riba
-Projektor.
|
LANGKAH 3.
(5MINIT)
|
Pengulangan pelajaran
-Maksud meyakini kewujudan Allah
-Mengulang 10 nama-nama Allah
|
-Guru meminta murid untuk membaca secara beramai-ramai pengertian meyakini kewujudan Allah
-Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan.
-Setiap kumpulan diberi 2 nama Allah dan setiap kumpulan perlu membuat penerangan.
|
Nilai:
Patuh
Kerjasama
Berusaha
Kemahiran:
Membaca.
Menerang.
Teknik:
Soal jawab
BBM:
Kad imbasan tulisan
Strategi:
-Berpusatkan guru dan murid
Pendekatan:
Deduktif.
|
PENUTUP.
(3MINIT)
|
-Beberapa orang pelajar membuat rumusan mengenai apa yang mereka dapat
-Pengukuhan dan penilaian dibuat.
|
-Guru meminta 3orang pelajar untuk merumus kembali apa yang dipelajari sebentar tadi.
Guru mengagihkan lembaran kerja kepada anak murid untuk disiapkan di rumah
|
BBM:
Lembaran kerja.
Nilai:
Berani
Yakin.
|
CATATAN REFLEKSI:
Saya berasa bersyukur aktiviti pengajaran saya hari ini berjalan dengan lancar.Para pelajar berasa minat untuk belajar dan mereka lebih bersemangat ketika menjalankan aktiviti berkumpulan. Saya sangat berpuas hati serta saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.
Comments
Post a Comment