RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 7 TAUHID DARJAH 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 7 TAUHID DARJAH 1
Nama Guru :Nurul Sazwani Binti Elias.
Matapelajaran :Tauhid
Kelas :1 Bukhari
Tarikh :14 Mac 2019.
Masa :2.30-3.30 petang.
Bilangan :20 orang
Tajuk :Percaya kepada Malaikat.
i.Pengertian malaikat
ii.Nama-nama malaikat
Kemahiran :Mendengar, Membaca dan Menulis.
Kaedah :Dialog, Syarahan, Perbincangan,soal jawab
Pengetahuan sedia ada :Pelajar telah mempelajari senarai rukun Islam.
Hasil pembelajaran :I)Pelajar dapat menyebut pengertian malaikat.
II)Pelajar dapat menyenaraikan nama-nama malaikat beserta bidang tugasnya.
III)Pelajar dapat menyatakan 2 sifat malaikat .
Kemahiran berfikir :Soal jawab, merumus, perbincangan, menerang.
Penerapan nilai :Khusyuk, taat, tanggungjawab dan Yakin
Bahan bantu mengajar:Kitab, Komputer riba, LCD, kad imbasan tulisan dan kad imbasan gambar.
LANGKAH/MASA
|
ISI PELAJARAN.
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN.
|
CATATAN.
|
PENDAHULUAN.
(2 MINIT)
|
Ucapan salam, bertanya khabar dan dan bacaan doa.
بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتخ علينا حكمتك وانشرعلينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
|
-Guru memberi salam dan bertanya khabar murid.
-Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua pelajar mengaminkan.
|
Nilai:
-Khusyuk.
-Mengamalkan adab berdoa.
|
SEINDUKSI.
(5MINIT)
|
-Guru menayangkan video lagu koleksi 10 nama Malaikat.
-Guru menanyakan kepada murid tentang video yang kamu lihat dalam video tadi.
Cadangan jawapan:
Nama-nama Malaikat.
-Daripada video tadi berapakah nama malaikat yang kamu nampak?
Cadangan jawapan:
10 Nama-nama Malaikat.
-
|
-Guru menayangkan video di hadapan kelas menggunakkan projektor LCD
-Guru menanyakan beberapa soalan yang berkaitan dengan video
-Pelajar menjawab soalan guru dengan baik yang mengikut kefahaman mereka.
|
Nilai:
-Fokus
-Menghayati
BBM
-Video
-Komputer Riba
-Projektor
Kemahiran
Mendengar
Melihat
Bercakap
-Strategi:
Berpusatkan guru
Berpusatkan murid
Pendekatan:
Induktif
Teknik:
Soal jawab.
|
LANGKAH 1.
(10MINIT)
|
Menerangkan maksud pengertian malaikat
i) Malaikat adalah makhluk Allah yang dijadikan daripada cahaya(Nur)Wajib bersyukur atas nikmat yang dikurniakan.
Menjelaskan sifat-sifat malaikat?
i) Mereka tidak makan
ii) Mereka tidak minum
iii) Mereka tidak tidur
iv) Mereka tidak mempunyai jantina
Guru menerangkan hukum beriman dengan malaikat?
Hukum beriman dengan malaikat adalah wajib
Guru menerangkan 2 nikmat Allah
i)Nikmat kesihatan
ii)Nikmat masa lapang
|
Guru menerangkan kepada murid tentang pengertian percaya kepada malaikat
Guru menjelaskan kepada murid sifat-sifat malaikat secara ringkas.
-Guru menjelaskan kepada murid hukum mempercayai malaikat.
-Guru menanyakan soalan yang berkaitan dengan tajuk percaya kepada malaikat.
-Pelajar menjawab mengikut pengetahuan sedia ada mereka.
|
Nilai:
-Berdisiplin
-Taat
Kemahiran:
-Mendengar
-Menerang
-Strategi:
-Berpusatkan murid dan guru.
Pendekatan:
Deduktif
|
LANGKAH 2.
(5MINIT)
|
Guru menyenaraikan 10 nama-nama malaikat beserta bidang tugasnya.
-Jibril
Menyampaikan wahyu.
-Mikail
Menurunkan rezeki dan hujan.
-Israfil
Meniup sangka kala
-izrael
Mengambil nyawa.
-Mungkar
Menyoal manusia di dalam kubur
-Naqir
Menyoal manusia di dalam kubur.
-Raqib
Mencatat amal kebaikan.
-Atid
Mencatat amal keburukan.
-Ridhuan
Menjaga Syurga
Malik
-Menjaga neraka.
2)Guru memainkan audio Asmaul Husna.
3) Guru menyatakan 2 kepentingan mensyukuri nikmat Allah.
i)Diberi kelapangan dada.
Ii)Diberi ketenangan hati.
|
-Guru menyebut 10 nama-nama malaikat.
-Murid diminta untuk membaca 10 nama-nama Malaikat secara bersama-sama di dalam kelas
-Guru menyoal 2 orang pelajar tentang tugas malaikat Israfil dan Izrael
-Pelajar menjawab dengan betul dan tepat.
|
Nilai:
-Berusaha
-Yakin.
-Bersemangat.
Teknik:
Soal jawab.
Strategi:
-Berpusatkan guru.
-Berpusatkan murid.
Kemahiran:
Mendengar
menjelaskan
Membaca
BBM:
Kitab
Kad imbasan tulisan
|
LANGKAH 3.
(5MINIT)
|
Pengulangan pelajaran
-Maksud malaikat
-Mengulang 10 nama-nama malaikat beserta bidang tugasnya
|
-Guru meminta murid untuk membaca secara beramai-ramai pengertian malaikat
-Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan.
-Permainan “baling dadu”
-Setiap ahli kumpulan haruslah menghantar seorang ahli untuk membaling dadu
-Contohnya, ahli kumpulan mendapat malaikat izrail.Maka ahli kumpulan tersebut mesti menerangkan tugasan malaikat tersebut di hadapan kelas.
|
Nilai:
Patuh
Kerjasama
Berusaha
Kemahiran:
Membaca.
Menerang.
Teknik:
syarahan
BBM:
Kad imbasan gambar
Kotak dadu.
Strategi:
-Berpusatkan guru dan murid
Pendekatan:
Deduktif.
|
PENUTUP.
(3MINIT)
|
-Beberapa orang pelajar membuat rumusan mengenai apa yang mereka dapat
-Pengukuhan dan penilaian dibuat.
|
-Guru meminta 3orang pelajar untuk merumus kembali apa yang dipelajari sebentar tadi.
Guru mengagihkan lembaran kerja kepada anak murid untuk disiapkan di rumah
|
BBM:
Lembaran kerja.
Nilai:
Berani
Yakin.
|
CATATAN REFLEKSI:
Saya berasa bersyukur aktiviti pengajaran saya hari ini berjalan dengan lancar.Para pelajar berasa minat untuk belajar dan mereka lebih bersemangat ketika melakukan aktiviti berkumpulan. Saya sangat berpuas hati serta saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.
Comments
Post a Comment