RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 8 TAUHID DARJAH 2


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 8


NAMA GURU
: Nur Nashuha Ahda binti Mohd Nasir
MATAPELAJARAN
: Tauhid Darjah 2
KELAS
: 2 Hanafi
TARIKH
: 19 Mac 2019
MASA
: 2.30 – 3.30 petang
BILANGAN MURID
: 22/22
TAJUK
: Sifat-sifat Yang Wajib Bagi Allah SWT:
  1.18 Kaunuhu Sami’an  
  1.19 Kaunuhu Basiran
  1.20 Kaunuhu Mutakalliman
KEMAHIRAN
: Membaca, Menulis, Berkomunikasi , Menaakul
KAEDAH
: Syarahan, Bercerita, Perbincangan
PENGETAHUAN SEDIA ADA
: 1) Pelajar telah belajar Allah bersifat Al-  Wujud, Al Qidam, Al- Baqa’, Mukhalafatuhu Taala Lilhawadis, Qiamuhu Taala Binafsihi dan Al- Wahdaniah.
  2) Pelajar telah belajar Allah besifat Al-Qudrat, Al-Iradat, Al-Ilmun, Al-Hayat, Al-Sama’, Al-Basar dan Al-Kalam.
  3) Pelajar telah belajar Allah bersifat Kaunuhu Qadiran, Kaunuhu Muridan, Kaunuhu A’liman dan Kaunuhu Hayyan.  
HASIL PEMBELAJARAN
: 1- Pelajar dapat menulis maksud Kaunuhu Sami’an, Kaunuhu Basiran dan Kauhunu Mutakalliman.
 2- Pelajar dapat menyebut maksud Kaunuhu Sami’an, Kaunuhu Basiran dan Kauhunu Mutakalliman.
 3- Pelajar dapat menulis kesemua dua puluh sifat wajib bagi Allah yang telah dipelajari.
KEMAHIRAN BERFIKIR
: Membuat perkaitan, Merumus, Menganalisis
PENERAPAN NILAI
: Patuh, Khusyuk, Taat, Rajin, Bekerjasama
BAHAN
: Video, LCD,  Kertas sebak, Pen marker, Kertas latihan

MASA/ LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa 
“ بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
-Guru memberi salam dan bertanyakan khabar murid
-Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua pelajar mengaminkan
Nilai:
-Khusyuk
-Mengamalkan adab belajar
Set Induksi
(3minit)
-Menayangkan video pasukan debat sedang berdebat di dalam satu pertandingan
-Menimbulkan persoalan
-Membuat perkaitan video dengan tajuk belajar
-Mengulangkaji sifat yang telah dipelajari
-Guru menayangkan video ‘Debat Diraja 2011 Kategori Muda (Akhir) UKM vs UMP’
-Guru bertanya soalan kepada pelajar.
1) Apakah video yang telah ditayangkan tadi?
Cadangan jawapan:
a) Pertandingan debat
-Guru membuat perkaitan dengan tajuk hari ini.
1) Apakah kaitan video ini dengan tajuk yang akan diajar?
Cadangan jawapan:
a) Pendebat bercakap
b) Pendebat mendengar
c) Pendebat melihat

- Guru bertanya sifat wajib Allah yang telah dipelajari.
Nilai:
-Fokus
-Teliti

BBM:
-LCD
-Video

Kemahiran berfikir:
-Membuat perkaitan
- Menganalisis

Strategi:
-Berpusatkan bahan media
Langkah 1
(8 minit)
Menerangkan maksud Kuanuhu Sami’an, Kaunuhu Basiran dan Kaunuhu Mutakalliman

“Kaunuhu Sami’an” – Keadaan Allah yang Maha Mendengar: Keadaan Allah yang maha berkuasa sentiasa mendengar dan tidak leka dan terlupa.
“Kaunuhu Basiran” – Keadaan Allah yang Maha Melihat: Keadaan Allah yang Maha berkuasa berterusan melihat dan tidak terlepas pandang.

“Kaunuhu Mutakalliman” – Keadaan Allah yang Maha berkata-kata: Allah Maha Berkata-kata dengan tidak menggunakan sebarang alat pertuturan.

- membuat perbincangan
- Guru menerangkan maksud Kaunuhu Sami’an, Kaunuhu Basiran dan Kaunuhu Mutakalliman.
- Guru mengaitkan dengan video induksi tadi manusia juga diberi kelebihan dapat mendengar, bercakap dan melihat tapi berbeza nya manusia memerlukan bantuan daripada Allah
-Guru menerangkan bahawa manusia dapat mendengar tetapi yang berdekatan dengan mereka sahaja berbeza dengan sifat  Allah maha mendengar sehalus-halus suara, manusia juga dapat melihat tetapi apa yang hanya dihadapan mereka berbeza dengan Allah penglihatan Allah meluas, manakala manusia dapat berkata-kata dengan kuat apabila menggunakan alat teknologi berbeza dengan Allah SWT yang tidak menggunakan sebarang alat pertuturan.
Nilai:
-Khusyuk
- Taat

Teknik:
- Syarahan
- Bercerita
- Perbincangan

 Kemahiran berfikir:
-Menganalisis
-Membuat perkaitan


Strategi:
-Berpusatkan guru
Langkah 2
( 6 minit)
Aktiviti berkumpulan di dalam kelas :
1)membahagikan pelajar kepada empat kumpulan (dua kumpulan lelaki dan dua kumpulan perempuan)
2) membahagikan satu tugasan bagi setiap kumpulan
3) setiap kumpulan membuat perbentangan
4) membuat kesimpulan daripada aktiviti dengan tajuk pelajaran
5) Menekankan tentang hukum beriman dengan sifat Allah
-Guru membahagikan pelajar kepada 4 kumpulan
- Guru memberikan setiap kumpulan tajuk tugasan dan setiap kumpulan menerima sehelai kertas sebak dan sebatang pen marker
- Tajuk aktiviti ialah:
1) Perasaan manusia apabila mendengar perkara yang sama berulang kali
2) Perbezaan apabila mendengar suara yang kuat dengan suara yang perlahan
3) Perbezaan penglihatan manusia dengan sifat melihat Allah
4) Manusia menggunakan alat bantuan seperti mikrofon untuk bercakap dalam keadaan kuat dan jelas.
-Guru meminta setiap kumpulan untuk membuat pembentangan
- Guru menerangkan bahawa aktiviti yang dibuat menjelaskan bahawa tahap manusia ini sangat terbatas dan ada kekurangan disetiapnya berbeza dengan Allah yang tidak ada kecacatan.
- Guru memberitahu kita wajib beriman bahawa Allah bersifat Kaunuhu Sami’an, Kaunuhu Basiran dan Kaunuhu Mutakalliaman.
Nilai:
-Taat
-Patuh
-Bekerjasama  

Teknik:
-Syarahan
-Berdialog
-Perbincangan

Kemahiran berfikir:
- Menjawab soalan
-Menganalisis
-Merumus

Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan bahan

BBM:
-Kertas sebak
-Pen marker
Langkah 3
(6 minit)

Pengulangan pelajaran
-Maksud Allah bersifat dengan sifat Kaunuhu Sami’an, Kaunuhu Basiran dan Kaunuhu Mutakalliman.
-Meminta murid membaca sifat Allah dan maksudnya serta menulis di papan hitam.
-Menyoal pelajar maksud sifat Kaunuhu Sami’an, Kaunuhu Basiran dan Kaunuhu Mutakalliman.
-Guru membuat pengulangan berkaitan makna Kaunuhu Sami’an, Kaunuhu Basiran dan Kaunuhu Mutakalliman.
-Guru meminta semua pelajar membaca sifat Kaunuhu Sami’an, Kaunuhu Basiran dan Kaunuhu Mutakalliman.
berserta maksudnya, kemudian dua orang pelajar diminta menulis semula maksud dan sifatnya di papan hitam
-Guru menyoal 2 orang pelajar maksud Kaunuhu Sami’an, Kaunuhu Basiran dan Kaunuhu Mutakalliman.
Nilai:
-Khusyuk
-Berani
-Taat

Teknik:
-Pengulangan
-Soal jawab

Strategi:
-Berpusatkan murid
Penutup
(5 minit)
Pengukuhan dan penilaian dibuat  
-Membuat latihan di dalam kelas
-Memberi kertas latihan
-Guru membuat latihan di dalam kelas bersama-sama
-Guru memberi kertas latihan kepada pelajar.
Nilai:
-Rajin
-Taat

BBM:
-Lembaran kerja

CATATAN REFLEKSI:

Saya bersyukur kerana pembelajaran hari ini berjalan dengan baik. Para murid juga menumpukan perhatian ketika menonton video debat itu. Saya berharap kaedah yang saya gunakan ini berkesan.

Comments

Popular posts from this blog

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 2 TAUHID DARJAH 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 2 TAUHID DARJAH 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 6 TAUHID DARJAH 1